Ortodoncja

Profilaktyka i leczenie wad zgryzu oraz wad szczękowo – twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapia ortodontyczna wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe , lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy.

Piękne proste zęby dają duże poczucie komfortu. Są osoby, które bardzo rzadko się uśmiechają, ponieważ czują się niekomfortowo ze swoim zgryzem.

Wady zgryzu mogą być przyczyną chorób przyzębia (paradontoza), utrudniają też dokładne czyszczenie zębów, co sprzyja powstawaniu nieprzyjemnego zapachu oraz przede wszystkim próchnicy.

Dlatego ważna jest świadomość, iż wady zgryzu można korygować. Im wcześniej tym lepiej. Jednak jeśli jesteś już dorosły i myślisz że wszystko już stracone to nic bardziej błędnego. W obecnej nowoczesnej stomatologii zęby można prostować praktycznie w każdym wieku!!!

WADY ZGRYZU U DZIECI

Wady zgryzu mają kilka przyczyn. Są wrodzone jak i nabyte, jednak 80% wszystkich wad zgryzu ma charakter nabyty i powstaje w ciągu kilku pierwszych lat życia.

Do skrzywienia zębów może prowadzić :ssanie kciuka, używanie nieprawidłowych smoczków czy oddychanie przez usta. jednak najczęstszym powodem nabytych wad zgryzu u dzieci jest próchnica. Tak częsta próchnica u małych dzieci może wynikać z niewiedzy rodziców – uważają oni, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo przecież i tak wkrótce wypadną. Zęby mleczne pełnią bardzo istotną role w rozwoju całego narządu żucia. Jeśli dziecko w zbyt wczesnym wieku straci zęby mleczne i nie ma czym żuć, tkanka kostna jego żuchwy i szczęki przestaje “pracować”, a jej wzrost ulega zahamowaniu.Gdy dziecko będzie starsze i zaczną się wyrzynać zęby stałe, w niedostatecznie rozwiniętych szczękach nie będzie dla nich miejsca więc będą krzywo wyrastać.

APARATY RUCHOME

Dla dzieci między 4 a 12 rokiem życia ( przed zakończeniem wymiany zębów mlecznych na stałe). Aparat ruchomy dziecko powinno nosić w nocy i przez kilka godzin w ciągu dnia. Im dłużej się go nosi w ciągu dnia, tym szybciej można oczekiwać wyleczenia wady. Pacjent może go wyjąc w każdej chwili.

APARATY STAŁE

Przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych, gdyż można  je założyć na stałe uzębienie. Aparat stały składa się z zamków i pierścieni, które są przyklejane specjalnym klejem do szkliwa. Do niech z kolei mocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą , precyzyjnie określoną siłę. Dzięki temu można je przesuwać w dowolnym kierunku w obrębie wyrostków zębodołowych żuchwy i szczęki, a także obracać wokół własnej osi. Aparaty te mogą mieć białe zamki lub metalowe. Leczenie tymi aparatami trwa około 2 lat. Po  zdjęciu aparatu przebiega leczenie podtrzymujące za pomocą retainerów stałych lub ruchomych.

Aparat metalowy:
 
 Składa się z metalowych,srebrnych zamków oraz łuku mocowanego za pomocą ligatur elastycznych (kolorowych bądź w kolorze zamka).Ligatury zmieniane są na każdej wizycie. Metalowe zamki wykonane są w bardzo wysokiej jakości materiałów oraz są całkowicie bezpieczne w używaniu przez pacjenta. Nie powodują alergii ani podrażnień błon jamy ustnej.
 
Aparat szafirowy:
 
Jest to rodzaj bardziej estetycznej wersji aparatu opisanego powyżej. Leczenie przebiega w sposób podobny jak tradycyjnym metalowym aparatem.Używamy zamków szafirowych renomowanych firm, dzięki czemu nie odbarwiają się ani nie żółkną. Najwyższy poziom estetyki będzie osiągalny jeśli zastosujemy także łuk w kolorze białym oraz przezroczyste ligatury(gumki).

 

APARATY SAMOLIGATURUJĄCE

System ten to estetyczne zamki samoligaturujące , które nazywane są zamkami nowej generacji. Dzięki swojej budowie sprawiają, iż leczenie przebiega znacznie szybciej niż dotychczas. W zamkach samoiligaurujących nie stosuje się tzw. ligatur przytrzymujących drut do zamka – łuki utrzymywane są dzięki specjalnym klapkom wbudowanym w zamki. Dzięki temu zminimalizowane zostały tarcia, które w metodzie tradycyjnej są efektem ubocznym powstającym przy przesunięciu zębów wzdłuż aparatu stałego. Dodatkowe korzyści zastosowania aparatów samoligaturujących to:

  • łatwe  do utrzymania w czystości co jest ważne dla zachowania higieny  jamy ustnej
  • skracają ilość wizyt oraz czas ich trwania